Ana Sayfa
Duyurular
"divan Şiirine Genç Bakışlar" Paneli Düzenlendi

"Divan Şiirine Genç Bakışlar" Paneli Düzenlendi

Sakarya Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Alegori ve Şiir Topluluğu tarafından “Divan Şiirine Genç Bakışlar” adlı bir panel düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi Prof. Dr. Fuat Sezgin Salonunda gerçekleşen panele bölümümüz öğrencileri Burak Şahin, Damla Kaya, Esra Genç, Oğuz Kocabaş, Necla Yıldız ve Mehmet Akif Öbek konuşmacı olarak katıldı.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Kaya, panelin açılış konuşmasında bu tür faaliyetlerin anlamlı olduğunu dile getirerek, paneli düzenleyenlere teşekkür etti. Prof. Dr. Kaya, “Temeli istişareye dayanan, samimi gayret gösterilen, fedakârlıkla hazırlanan her faaliyet saygıya değerdir, bereketlidir. Divan şiirinde çiçekler, çocuklar, kuşlar, yetim, aile ve hayata dair ne arıyorsanız sonu gelmeyecek malzeme var. Divan şiirini İstanbul’a benzetiyorum” dedi.

Panelde konuşan öğrenciler, Bursa, Karaman, İstanbul, Erzurum, Diyarbakır ve Edirne olmak üzere divan şirine mensup şehirlerin özellik ve güzelliklerinden bahsettiler. Öğrenciler, bu şehirlere ait bazı şairlerin beyitlerini ve gazellerini okuyarak yorumladılar.

Fotoğraflar